The Rectors, Vicars, and Patrons of the Benefice of Arnold.

The following list of the known Rectors, Vicars, and Patrons of Arnold, with some notes of interest, has been compiled by John Russell and R. W. King, the information being collected from Mr. Truman's notes, the Torre Manuscripts, the Arnold Registers, and various other sources.

List of the Rectors and Vicars of Arnold with their Patrons from about 1250 a.d.

(Not known)  John de Attelberge (Note 1) Prior and Convent of Landan
7 March, 1267 Dns. Rog: de Martivast (acolyte) do.
(SS. Perpetua et Felicitas) Dns. Nicholas de Welle, clerk (Note 2) Archbishop of York (W. Giffard)
28 Dec, 1269 Roger de Martivans (Note 3) Prior and Convent of Landan
15 May, 1290 Dns. Will: de Medburne, priest do.
20 Dec, 1294 Dns. Jordan de Lincoln, priest do.
26 June, 1315 M. John de la Launde, deacon (Notes 4 and 5) do.
4 April, 1347 Dns. John Cosyn, priest (Note 6) do.
6 May, 1355 Dns.  Rad: Fyn. de Lokyngton chaplain do.
15 May, 1355 Dns. Will: de Burgh, priest Archbishop, by lapse
16 Oct., 1417 Dns. Tho: Kybbeworth, priest Dean and College of Leicester
21 Oct., 1420 Dns. Robert atte Townshend, priest (resigned) do.
18 Feb., 1421-22 Dns. Will Smyth, priest do.
(Not known) Dns. Will Thrumpton, priest (resigned) do.
7 July. 1434 Dns. John Hastlyne, priest do.
18 Oct., 1442 Dns. Tho: Hull, chaplain (died) (Notets) do.
6 Sept., 1475 Dns. Thomas Clerke, chaplain (died) {Note 5) do.
5 Feb., 1500-01 Dns. Thomas Barowe, priest (Note 20) do.
(Not known) Dns. Thomas Howselyn, priest (died) do.
19 April, 1536 Dns. Jac: Wellen, Bachelor in Degrees (Note 8) (resigned) do.
28 March, 1537 Dns. Ric. Pereson, priest (died) do.
8 Sept., 1553 Dns. Olyver Heywoode, priest (resigned) (Note 9) Assigns of the Dean and College
(Not known) Dns. Will Grene, clerk (resigned) (Not known)
18 July, 1568 Dns. John Hayton, clerk (resigned) Her Majesty Queen Elizabeth
2 Aug., 1596 Dns. Edward Meeke, clerk (resigned) do.
27 March, 1623 Thomas Naylor, clerk (died) (Note 10) John Wood, Esquire (Note 19)
10 April, 1632 Peter Coates, clerk (died) Christiana,   Dowager Countess of Devon
1648? Peter Fullwood (Notes 11 and 12) (Not known)
20 July, 1683 Daniel Chadwyk, clerk (Note 13) Wm., Earl of Devon
26 Nov. 1701 T. Fenton Wm., Duke of Devon
8 June, 1721 Joseph Chadwick, B.A. (Note 14) do.
24 Sept., 1744 John Parsons, M.A. (Note 15) ... Wm., Duke of Devonshire
13 Feb., 1760 E. Beresford, M.A . do.
1787 Wenman Langton, B.A. (Note 16) do.
29 July, 1789 William Walker, B.A. Duke of Devonshire
11 June, 1812 George Francis Holcombe, B.A. Wm. Spencer, Duke of Devonshire
21 Sept., 1872 Marcus Joseph Truman, M.A. Duke of Devonshire
6 May, 1907 Rupert William King, M.A. Sir Chas. Seely, Bart.

Note 1. John de Attelberg died on the Saturday after the festival of " St. Peter in Cathedra," St. Peter's Chair (25 Feb. 1267-8.)
Note 2.  Appointed guardian of Rog. de Martivast and church until he attained lawful age.
Note 3. Roger de Martivans obtained 3 years leave of absence for study from Archbishop Wickwane, 1 Aug., 1280.
Note 4. John de la Launde resigned for the Vicarage of St. Mary, Nottingham.
Note 5. In the list of Testamentary Burials in Arnold Church given in the Torre MS., there appear the following:—
"4 May, 1347—Joh. de la Launde, rector, to be buried in the Church." " 18 Aug., 1475—Tho.  Hull, vicar, to be buried in the Church." His will at York. "4 Feb., 1500—Tho. Clarke, vicar, to be buried in the Chapel of S. Katharine." His will at York. [The Chapel of S. Katharine is in the South Aisle of the Church.]
Note 6. In the Patent Rolls of 1347 there is found the following record:—
"Com. of Oyer & T. to Richard de Wylughby & others on complaint by John Cousyn, parson of the Church of Arnale, that Will Marjory, Adam Tapet, Roger Smyth, John Torcard, Rich, de  Sherewoode, Will Balle, Will Fleccher, Rich, son of Will, son of Thos. de Arnale, Will Carter, all of Arnale, & others broke his close, houses & chests at Arnale, carried away 2 chalices worth £\ & other goods with Ten pounds money by tale & assaulted his men & servants so that  their life  was despaired of whereby he lost their service for a great time."
Note 7. An account of the circumstances which led to the appointment of perpetual Vicars at Arnold will be found in this History in the chapter on the Tithes and Glebe.
Note 8. Degrees was a mediaeval faculty not quite corresponding to either Arts or Laws, but more like Equity, and embracing a knowledge of Papal Decretals and the laws founded thereon.
Note 9. Olyver Heywoode resigned to become Vicar of St. Mary's, Nottingham.
Note 10. The entry of the burial of Thomas Naylor appears in the Arnold Register under date Nov. 17, 1631.
Note 11. An Inquisition into the Arnold Church living was held at the Shire Hall, Nottingham, on August 14, 1650, before John Hutchinson, Gervase Pigot, Robert Raynes, Nicholas Charlton, and Clement Spelman, Esquires, and John Martyn, Gentleman, and a sworn jury of fourteen. The result of the evidence laid before them shewed: Parish, Arnold; Benefice, Impropriate Rectory £70, Vicarage £30; Peter Fullwood, Preaching Minister. ("Victoria History," Vol. 2, page 72.)
From this it would appear that, though possibly a Nonconformist, Fullwood actually held the Vicarial Tithes, &c.; for that reason we have entered him on the above list as Vicar. He married Frances Callis (net Wood), a grand-daughter of Sir Francis Willoughby; this is known from the Willoughby pedigree in Thoroton. That there was a connexion between Fullwood and Callis is clear from the Arnold Register.
There is recorded in the Arnold Register under date 1650, the burial of "Peter Fullwood; "but the entry is so worded as to make it impossible to determine whether it was the Vicar or his son.
Under the date 1648 the Register contains a memorandum signed by Peter Fullwood, dealing with the disposition of a sum of money left for charitable purposes by one Alse Shirt.
The Parliamentary Commissioners of 1650 reported that by way of augmentation "the residue of the profittes issueing forth" from the Rectory, of Shelford was given to Mr. Fullwood, Minister of Arnold.
Note 12. From 1648 to 1662 embraced as we all know a very disturbed period in English history. Charles I. was executed in 1649, and the Commonwealth lasted till the Restoration in 1660, when Charles II. was brought to his throne. So far as can be gathered, the following are the particulars with regard to the Ministry at Arnold during that period. After Fullwood the next minister we hear of is James Jackson, who was probably a Nonconformist; we know of him from the record of his marriage in the Oxton Register, where we read: "James Jackson, Minister at Arnall, and Ruth Gretton of Nottingham, were married at Oxton, on the 29th of November, 1659, having first had their purpose of marriage published three several market days at the Market Crosse in Nottingham, viz.: 12th, 19th, and 26th days of November."
Jackson was succeeded, possibly in the same year, by John Crompton, MA., who, being unable to accept the terms required at the Restoration in 1660, was ejected in 1662; he however continued to preach occasionally when no other minister could be obtained.
Note 13. In 1663, the Churchwardens were appointed Sequestrators of the living, and in their return to the Archdeacon in 1664 reported that there was no Vicar; in 1666, however, Daniel Chadwyk was appointed Sequestrator and Curate-in-Charge, but he does not appear to have been appointed Vicar till 1683, when the Patron was the Earl of Devon. Chadwyk was buried in the Chancel of Arnold Church in 1701, and his widow was buried near him in 1714.
Note 14. Joseph Chadwick was buried in the Chancel of Arnold Church, in 1744. Described in Foster as "son of Daniel Chadwick, of Hodsdon, Herts., clergyman. Matriculated, University College, Oxford, 23 Nov., 1709, aged 19, B.A., 1713; Rector of Brigsley, Line, 1716; Vicar of Arnall, Notts, 1721."
Note 15. John Parsons was the younger of the two sons of Sir William Parsons, of Short Hill, Nottingham. The elder son William, who was born in 1717, had an excellent education, but led a wild and criminal life, and being eventually convicted of fraud and forgery was transported to Maryland for seven years. He however escaped and being afterwards re-arrested was executed at Tyburn, on Feb. nth, 1751, for returning to England before the expiration of his sentence. Sir William Parsons during the latter part of his life resided with his son John at Arnold, and, when he died, was buried there.
Note 16. A very able clergyman named Wenman Henry Langton held the appointment of Chaplain-in-Ordinary to the Prince of Wales in 1800; it is quite possible he was connected with Wenman Langton, Vicar of Arnold, but we have no proof of it. Both however are described as of Wadham College, Oxford.
Note 17. The following have been curates of Arnold:— 18 June, 1764. Wm. Beresford, B.A. 1 Mar., 1795. Charles Rushforth, B.A. 30 April, 1797. Amos Hayton, B.A. 23 Dec, 1798. Fryear Dickinson, B.A. 18 July, 1802. John Toplis.
23 Dec, 1825. Wm. Howard. Nov. 27, 1907. William Henry Hedley. June 3, 1910. Albert Alfred Kerridge. June 21, 1913. Frank Frost.
Note 18. On 24 October, 1270, William de Beverle, clerk, was presented by Richer de Arnhale to the Chapel of Arnhale (Archbishop Giffard's Register).
Note 19. On the Communion table in Lambley Church, date 1619, John Wood is described as "unus justiciorum pacis et unus in magna, commissione ilia pro causis ecclesiasticis et unus in commissione pro comitiis militaribus et unus viridariorum foreste de Shirewood in Comitatu Nottinghamiae."
Note 20. In Bardney Abbey is a slab inscribed with the name of Roger de Barowe, Abbot, dated 1352.